پایگاه خبری تحلیلی نهاوند نیوز » انتشار شرح دوبیتی‌های باباطاهر
کد مطلب: 3865 | تاریخ ارسال: ۲۵ مهر ۱۳۹۰ | چاپ این مطلب |
انتشار شرح دوبیتی‌های باباطاهر

نهاوند نیوز : عمادالدین رضایی همدانی از آماده‌سازی یک کتاب با موضوع شرح دوبیتی‌های باباطاهر عریان خبر داد.


به گزارش نهاوند نیوز به نقل مهر ، عمادالدین رضایی همدانی نویسنده و پژوهشگر گفت: نوشتن این کتاب را از دوران جوانی‌ام و حدود ۲۵ سال پیش آغاز کردم و ۲ سال پیش آن را به پایان رساندم. من در این کتاب، دوبیتی‌هایی را که معروف‌اند، متعلق به باباطاهر هستند، آورده و تشریح کرده‌ام، اما با توجه به این که کتاب هنوز چاپ نشده، برخی از دوستانم به من می‌گویند دوبیتی‌های بدلی را هم در این کتاب بیاورم.

وی افزود: در برخی از کتاب‌ها مانند کتابی که سیدحسن وحید دستجردی درباره دوبیتی‌های باباطاهر دارد، ۳۰۰ دوبیتی دیگر علاوه بر دوبیتی‌های معروف باباطاهر را به او نسبت داده‌اند که برخی کتاب‌های دیگر این دوبیتی‌ها را بدلی می‌دانند و معتقدند این اشعار از باباطاهر نیستند.

این محقق ادبی ادامه داد: در حال حاضر همه کارهای پیش از چاپ کتاب انجام شده است. کتاب حتی ویراستاری هم شده و شابک هم گرفته است، اما فعلا صلاح نمی‌دانم نام ناشر را تا انتشار اثر بگویم. این کتاب حجمی بیش از ۵۰۰ صفحه خواهد داشت.

رضایی همدانی گفت: در این کتاب، ابتدا دوبیتی‌ها را از نظر ادبی توضیح داده‌ام. در این زمینه به اشعار مشابه و شاعرانی که شبیه به باباطاهر شعر گفته‌اند، اشاره شده است. علاوه بر این اگر یک دوبیتی مشابه حدیث یا آیه‌ای بوده، به آن اشاره کرده‌ام. داستان‌های شیرین ادبیات فارسی که محتوای آن‌ها نزدیک به محتوای یکی از دوبیتی‌هاست، در این کتاب آورده شده‌اند. دوبیتی‌ها هم به تناسب تشریح شده‌اند. البته اگر می‌خواستم توضیح و تشریح را تفصیل بدهم، می‌شد برای هر دوبیتی یک کتاب نوشت.

این نویسنده افزود: این کتاب هم برای مراجع و طلبه‌ها، هم برای علاقه‌مندان به ادبیات و مخاطب عام کاربرد خواهد داشتنظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
نام *
ایمیل *
سایتکلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری تحلیلی نهاوند نیوز می باشد نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع ميباشد.
Copyright ©2009 www.NahavandNews.ir , All rights reserved.
Designed & Developed by: Sepanta Group Team.